دامنه چیست و چگونه دامنه ها کار می کنند؟

دامنه چیست و چگونه دامنه ها کار می کنند؟

ما اغلب از مبتدیان این سوال را می کنیم که دامنه چیست و چگونه دامنه ها کار می کنند؟ بسیاری از کاربران مبتدی ما، میزبانی وب را با نام دامنه ها اشتباه می کنند. در این راهنمای مبتدی، ما به نام یک نام دامنه و نحوه عملکرد دامنه پاسخ خواهیم داد.

دامنه چیست ؟

نام دامنه آدرس وب سایت شما است که مردم در نوار آدرس مرورگر برای بازدید وب سایت شما می زنند.

به عبارت ساده، اگر وب سایت شما یک خانه بود، نام دامنه شما آدرس آن خواهد بود.

یک توضیح بیشتر :

اینترنت یک شبکه غول پیکر از کامپیوترهای متصل به یکدیگر است که از طریق یک شبکه جهانی از کابلها به هم ارتباط دارند. هر کامپیوتر در این شبکه می تواند با دیگر کامپیوترها ارتباط برقرار کند.

برای شناسایی آنها، به هر کامپیوتر یک آدرس IP اختصاص داده می شود. این مجموعه ای از اعداد است که یک کامپیوتر خاص را در اینترنت شناسایی می کند. یک آدرس IP معمولی به این شکل است :

۶۶٫۲۴۹٫۶۶٫۱

در حال حاضر به خاطر داشتن همچین آدرس IP بسیار دشوار است.

نام دامنه ها برای حل این مشکل اختراع شدند.

هم اکنون اگر میخواهید یک وبسایت را مشاهده کنید، نیازی به وارد کردن یک رشته طولانی از اعداد ندارید. در عوض، می توانید با به یاد داشتن نام دامنه آن وبسایت و تایپ آن در نوار آدرس مرورگر خود به آسانی آن را مشاهده کنید. به عنوان مثال، wpcity.ir.

هنگام وارد کردن نام دامنه در مرورگر خود چه اتفاقی می افتد؟
دامنه چیست و چگونه دامنه ها کار می کنند؟
هنگام وارد کردن نام دامنه در مرورگر خود چه اتفاقی می افتد؟

مرورگر درخواستی را به شبکه جهانی از سرورهایی که سیستم نام دامنه را تشکیل می دهند ارسال می کند. این سرورها پس از آن نام سرورهای مرتبط با یک دامنه را جستجو می کنند و درخواست را به نام آن سرورها ارسال می کنند.

به عنوان مثال، اگر وب سایت شما در www.hostwpcity.ir میزبانی می شود، اطلاعات سرور نام آن مانند این خواهد بود:

ns1.hostwpcity.ir
ns2.hostwpcity.ir

نام این سرورها کامپیوترهایی هستند که توسط شرکت میزبانی وب شما مدیریت می شوند. شرکت میزبانی وب اکنون درخواست شما را به رایانه ای که وب سایت شما در آن ذخیره می شود ارسال می کند.

این رایانه یک سرور وب نامیده می شود. بر روی این رایانه نرم افزار خاصی نصب شده است (Apache، Nginx دو نرم افزار محبوب وب سرور است). وب سرور در حال حاضر وب سایت درخواست شده را دریافت می کند و آن را به مرورگر ارسال می کند.

دامنه چیست و چگونه دامنه ها کار می کنند؟

چگونه نام دامنه متفاوت از میزبانی وب است؟

دامنه چیست و چگونه دامنه ها کار می کنند؟
چگونه نام دامنه متفاوت از میزبانی وب است؟

دامنه چیست و چگونه دامنه ها کار می کنند؟

اگر نام دامنه آدرس وب سایت شما است، پس میزبانی وب خانه ای است که وب سایت شما در آن زندگی می کند.

این یک کامپیوتر واقعی است که فایل های وب سایت شما در آن ذخیره می شود. این سرویس دهنده ها به عنوان یک سرویس توسط شرکت های میزبانی وب ارائه می شوند.

برای ایجاد وبسایت خود، به هر دو نام دامنه و میزبانی وب نیاز دارید.

با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که آنها دو سرویس جداگانه هستند و شما می توانید آنها را از دو شرکت مختلف خریداری کنید.

در حال حاضر ممکن است تعجب کنید که اگر آنها را از دو شرکت جداگانه خریداری کنید چگونه با هم کار می کنند؟

فقط باید تنظیمات نام دامنه خود را ویرایش کنید و نام سرور اطلاعات ارائه شده توسط شرکت میزبانی خود را وارد کنید. اطلاعات نام سرور تعیین می کند کجا ارسال درخواست های کاربر برای نام دامنه شما برود.

توصیه می کنیم هر دو نام دامنه و میزبانی خود را از یک شرکت دریافت کنید. این به شما اجازه می دهد به آسانی دامنه و میزبانی خود را تحت همان حساب مدیریت کنید.

نحوه انتخاب نام دامنه برای وب سایت خودتان؟

دامنه چیست و چگونه دامنه ها کار می کنند؟
نحوه انتخاب نام دامنه برای وب سایت خودتان؟

دامنه چیست و چگونه دامنه ها کار می کنند؟

نام دامنه دارای پسوندهای مختلفی است. محبوب ترین آن .com است. گزینه های دیگری مانند .org، .net، .tv، .info، .io، و موارد دیگر وجود دارد.

همچنین نام دامنه خاص کشور وجود دارد که با کد محلی کشور مانند .uk برای انگلستان، .de برای آلمان، .in برای هند پایان می یابد.

ما توصیه می کنیم که از .com استفاده کنید، چرا که آن را به آسانی به یاد خواهید داشت و بهترین پسوند برای وب سایت های کسب و کار است.

چگونه نام دامنه را خریداری کنیم؟

می توانید نام دامنه را از بسیاری از شرکت ها خریداری کنید. این شرکتها “ثبت نام دامنه” نامیده می شوند. نام دامنه به طور معمول ۵۰ هزار تومان در سال هزینه می کند. برخی از شرکت های نام دامنه محبوب عبارتند از:

با این حال، ثبت نام دامنه شما به طور خودکار سرویس میزبانی را به شما ارائه نمی دهد. برای این کار به یک حساب میزبانی وب نیز نیاز دارید.

بسیاری از شرکت های میزبانی وردپرس همچنین خدمات ثبت نام دامنه را ارائه می دهند. این اجازه می دهد تا شما به مدیریت هر دو خدمات تحت یک حساب بپردازید و همچنین لازم نیست نگران تغییر تنظیمات سرور نام بر روی دامنه خود باشید.

ما توصیه می کنیم از هاست وردپرس سیتی استفاده بفرمائید. چرا که برای دامنه و میزبانی وب خود می توانید با تخفیف کلی از خرید یک هاست شگفت انگیز و خوب و پر سرعت بهره مند شوید.

با عضویت در کانال تلگرام میتوانید از تخفیف های ویژه، آموزش های کاربردی، اخبار روز وردپرس، قالب  ویژه با اطلاع باشید. شما همچنین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

مطالب مرتبط

13 Comments

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. فیلد های مورد نیاز به وسیله * علامت گذاری شده اند